Yeni Örgü Paspas Modelleri ve Yapılışları

  • 11 Ekim 2015
  • 6.866 kez görüntülendi.

Salon ve evlerin çeşitli alanlarında kullanılan dekoratif örgü işlerinden biri olarak paspaslar, her yıl yenilenen örneklerle hanımların beğenisine sunulmaktadır. En yeni örgü paspas modelleri rengarenk iplikler ve özel motiflerle, el işine yatkın bayanların kolaylıkla kendi evleri için örebilecekleri örneklerdir. Sizler de banyo, mutfak ve diğer odalarınız için birbirinden renkli ve modern paspaslar örebilirsiniz.

Örgü paspaslar, çok kullanışlı olan örgü işleridir. Genelde kapı girişlerine konulan bu paspaslara evin her alanında ihtiyaç duyulur. Özellikle el emeği ile örülen paspaslar, şıklığını uzaktan belli eder. Evi için yeni bir paspas örmek isteyen hanımlar, kendi ev dekorasyonunda ağırlıkta olan renklerden yün ipler alabilirler. Böylelikle yeni öreceğiniz paspasla ev dekorasyonunuzda uyum sağlamış olursunuz. Yine, çocuk odaları için üzerinde sevimli motiflerin olduğu şirin paspaslar örebilirsiniz. Bu paspasların el örgüsü olması, uzun yıllar boyunca yıpranmamasını sağlar ve çamaşır makinesinde de rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Sizler de sağlam ve kaliteli yün ipliklerle öreceğiniz paspasları uzun yıllar evinizde kullanabilirsiniz.

Örgü işleriyle uğraşan bayanların son yıllardan en çok ilgi gösterdiği paspas örnekleri, sakallı ve kirpi ipten örülen paspaslardır. Yine, penye ipten örülen paspas modelleri de bayanların yeni örgü işi favorileri arasındadır. Bu paspasları yere serdiğinizde ayaklarınızı daha sıcak tutar. Aynı zamanda, dekoratif yönüyle de evinize renk katar. Tığ işi veya şiş işiyle örebileceğiniz paspas örneklerinde; oval, dikdörtgen veya kare modeller arasından çeşitli alternatif mevcuttur.

Örgü paspas yapımı

Basit bir örgü paspas modeli için tüm parçaları ayrı ayrı ördükten sonra birleştirebilirsiniz. Bu paspas örneğimizde sadece haraşo tekniğini bilmeniz de yeterli olacaktır. Öncelikle oval bir paspas yapmak istiyorsak, üç veya dört numara bir şişe ilmek atmakla işe başlıyoruz. Örneğin; şişe 20 ilmek atarak başladığımız örneğimizi her sırada azaltıyoruz ve en son tek ilmek kalana kadar örüyoruz. Elde ettiğimiz bu üçgenden, yanlardan birleştirince yuvarlak bir paspas elde edebileceğimiz sayıda örüyoruz. Bu uzun üçgenlerin her birini farklı renklerde yapabilirsiniz. Ardından yanlarından tüm üçgenleri birleştiriyoruz ve ortaya yuvarlak bir paspas çıkıyor. Bu paspasın boş olan orta kısmına çiçek motifi örerek yerleştirebilirsiniz. Aynı şekilde, kenarları için de püsküller hazırlayabilirsiniz. Kare veya dikdörtgen bir paspas için de teker teker motifleri ördükten sonra birleştirebilirsiniz.

Örgü işlerine merak duyan maharetli hanımlar, “sakallı ipten klozet takımı modelleri” başlıklı yazımızı da inceleyebilirler.

Aşağıdaki galerimizde en güzel örgü paspas örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, kendi eviniz veya sevdiklerinizin evlerine hazırlayabileceğiniz örgü paspas modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ