Trabzon İğne Oyası Modelleri

  • 16 Eylül 2015
  • 7.557 kez görüntülendi.

Her yörenin iğne oyası motifleri farklılık göstermektedir. Yöresel iğne oyası modellerine yer verdiğimiz sitemizde, bugün sizlere Trabzon iğne oyası modelleri ve tekniklerinden bahsedeceğiz. Trabzon yöresi kadınlarının havlu kenarı ve yemeni kenarlarını süsledikleri iğne oyaları, ülke çapında örgü ile uğraşan bayanların beğenisini kazanmaktadır. İğne oyası kenar süslemesi örneklerinde ayrı bir yeri olan Trabzon iğne oyası modelleri, aynı zamanda kolay tekniklere sahiptir. Sizler de iğne oyası yapmayı biliyorsanız, bu örneklerle ortaya harika kenar süslemeleri çıkarabilirsiniz.

Trabzon iğne oyaları, genelde bir çiçek ve bir üçgen zürafa örneğinden oluşur ve farklı çiçek motifi alternatifleri mevcuttur. Havlu kenarı, yazma, yemeni ve tülbent kenarlarında kullanabileceğiniz bu örnekleri çeyizlik olarak da tercih edebilirsiniz. Trabzon yöresinden izler taşıyan kenar süslemeleriyle hazırladığınız başörtülerini kullandığınızda, dostlarınızın da dikkatini çekecek ve beğenilecektir. Başka kültürlerin iğne oyası örnekleri her yapılış bakımından benzerlik gösterse de, örnek bakımından birbirinden tamamen farklıdır ve ilk bakışta kolayca ayırt edilebilir. Her geçen gün yepyeni modellerin paylaşıldığı Trabzon iğne oyası motiflerinde, farklı renk iplikler kullanmanızı öneririz. Böylelikle daha renkli ve daha dikkat çekici kenar süslemeleri ortaya çıkarabilirsiniz. Trabzon iğne oyası kenar süslemelerine en çok yakışan iplik renkleri ise; yeşil, kırmızı, mavi ve pembe olmaktadır. Sizler de kenarını süsleyeceğiniz havlu ve baş örtülerinin kumaş rengine göre farklı renk tercihlerinde bulunabilirsiniz. Menekşe çiçeği ve aralarda üçgen zincirlerin yer aldığı model, el işiyle uğraşan bayanlar arasında favoridir. Karadeniz yöresinden esintiler taşıyan Trabzon iğne oyalarını başı kapalı bayanlara da gündelik başörtülerinin kenarlarını süslemeleri için öneriyoruz.

Trabzon İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Bilinen iğne oyası tekniklerine sahip Trabzon iğne oyası yapılışı için öncelikle yazma kenarına bir sıra zürafa örülür. Ardından seçilen modelde yer alan çiçekler ve aralarına üçgen zincirler işlenir. Genelde kır çiçekleri motiflerinin yer aldığı bu kenar süslemelerinde papatya ve iri menekşe desenlerini tercih edebilirsiniz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel Trabzon iğne oyası örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, çeyiz sandığınıza veya kenar süslemelerine kullanabileceğiniz Trabzon iğne oyası modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ