Tığ İşi Sepet Yapımı

  • 03 Ekim 2015
  • 4.884 kez görüntülendi.

Evinde çeşitli hobilerle uğraşmayı seven bayanlar için bu yazımızda tığ işi sepet yapımı hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Tığ işi ile hazırlanan farklı ev objeleri, hanımların evlerine renk katan detaylar haline gelmiştir. Sizler de evinizin çeşitli alanlarında kullanabileceğiniz birbirinden renkli ve şık tığ işi sepetlerle, küçük eşyalarınızı tek bir sepet içerisine toplayabilirsiniz. Hanımlar, tığ işi sepetleri genellikle banyolarında kullanmayı tercih etmektedirler. Bu sepetleri çamaşır makinenizin üzerine koyarak, içerisine makyaj malzemelerinizi veya günlük bakım ürünlerinizi yerleştirebilirsiniz. Aynı zamanda, tığ işi teknikleriyle örülen sepetlerin içerisinde yünlerinizi de toplayabilirsiniz.

Tığ işi sepetler, hazırlanışı son derece eğlenceli olan el işleridir. Farklı renk kombinasyonları kullanabileceğiniz bu sepetleri kare, dikdörtgen ve oval şekilde örebilirsiniz. Bu sepetler el işleriyle uğraşan bayanların çok işine yaramaktadır. Tığ, iğne, oje ve takılarınızı da koyabileceğiniz tığ işi kare sepetlerinizi odanızdaki komidinin veya makyaj aynasının önüne de yerleştirebilirsiniz.

Tığ işi kare sepet yapılışında ihtiyacınız olacak malzemeler şöyledir:

  • Farklı renklerde pamuklu iplikler
  • Satın alınan ipliklerle uyumlu tığ
  • Kumaş (astar için)
  • Makas
  • İğne

Tığ işi sepetler nasıl yapılır?

Birbirinden şık kare tığ işi sepetler ortaya çıkarabilmek için zincir, kayma dikiş, tek tığ ve çift kroşe tekniklerini az çok bilmek gerekir.

Tığ İşi Sepet

Yukarıdaki resimde tığ işi sepet yapılışının dört farklı aşaması yer almaktadır. İlk resimde daire şeklinde bir çiçek motifi elde ediyoruz. İkinci aşamasında, etrafına kroşe örerek kare hale getiriyoruz. Üçüncü aşamada 5 tur daha çevresini örüyoruz ve kare bir tığ işi motif elde ediyoruz. Bu karelerden 4 tane daha hazırlıyoruz.

Tığ İşi Sepet

Elimizde 5 adet kare tığ işi örneğimiz oluyor. Bu karelerin bir tanesinin kenarlarına diğer kareleri dikiyoruz. Yan kısımlarından kare örnekleri birleştirdiğimizde tığ işi sepetimiz ortaya çıkıyor.

Tığ İşi Sepet

Tığ işi kare sepetimiz hazır olunca, isteğe göre karşılıklı iki kenarına tutmak için sap örebiliriz.

Tığ İşi Sepet

Sepetin iç astarı için elimizdeki kumaştan sepet kareleriyle eşit ölçüde kareler kesiyoruz. 5 adet kare kumaş kestikten sonra, sepeti birleştirdiğimiz gibi bu kumaşları da kenarlarından birleştirerek sepet görünümü veriyoruz.

Tığ İşi Sepet

Tığ işi örgü sepetimizin iç kısmına kumaşlardan hazırladığımız astarı itina ile dikiyoruz. Bu son aşamanın ardından, tığ işi kare sepetimiz kullanıma hazır olacaktır.

Aşağıdaki galerimizde en güzel tığ işi sepet örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, kendi evinize veya sevdiklerinize hediye olarak hazırlayabileceğiniz tığ işi sepet modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ