Tığ İşi Çanta Modelleri ve Yapılışları

  • 21 Eylül 2015
  • 5.407 kez görüntülendi.

El örgüsü aksesuar kullanımının son yıllarda artmasıyla beraber, eski örnekler de yeniden gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu yazımızda örgü işlerine meraklı olan hanımlar için en yeni tığ işi çanta modelleri ve bu çantaların nasıl hazır hale getirildiğini paylaşacağız. Tığ işi örneklerle örülen çanta modelleri, bahar ve yaz aylarında hanımların severek kullandıkları spor görünümlü çantalar haline gelmiştir. Etnik ve yöresel tığ işi motifleriyle örebileceğiniz bu çantalarda, basit örneklerden de yararlanabilir ve kendinize rengarenk çantalar hazırlayabilirsiniz.

Tığ işi çantalar, bayanların gündelik hayatlarında ve plajlarda kullanabilecekleri çok şık aksesuarlardır. Tığ işi el, omuz ve sırt çantaları; her yaş bayana yakışan aksesuarlar olarak farklı renk ipliklerle örülebilir ve zevkinizi yansıtan süslemelerle bu çantaları renklendirebilirsiniz. Örgü çanta modelleri arasında en çok beğenilen örnekler arasında yer alan tığ işi çantaları çiçek ve bahar dalları motifleriyle de süsleyebilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak renklendirebileceğiniz tığ işi çantalarda bahar çiçekleri temalı örnekler en çok ilgi görenler arasındadır. Yine, tığ işi file örgüsü çantalar da kolay örgü tekniklerine sahip olduğundan, ilk defa çanta örecek bayanlara önerdiğiniz modellerdir.

Tığ işi çanta nasıl yapılır?

İlk defa çanta örneği çıkaracak bayanlar, tığ işi çanta yapılışı için öncelikle malzemelerini hazır ederek ve birkaç pratik yaparak başlayabilirler. Seçtiğiniz örneği pratik yaptıktan sonra, tığ işi çanta örneğinizi daha kusursuz bir şekilde örebileceğinize emin olabilirsiniz. Çantanız için iplik renklerini seçtikten sonra, astar kısmını da ay renkte tercih etmenizi öneririz.

Basit tığ işi çanta yapılışı için öncelikle floş iple 44 adet zincir çekin. İkili trabzanlar yaparak örneğe devam edin. İkili trabzan ve aralara iki zincir çekerek çiçek motiflerini ortaya çıkarabiliriz. Örneğe bakarak trabzan ve zincirleri oluşturduğunuz takdirde, tığ işi çanta modelini daha kolay örebilirsiniz. Tığ işi çantaları uzun bir dikdörtgen şeklinde ördükten sonra, astarını da dikerek ikiye katlayın ve kenarlarını tığ işi oyalarla süsleyin. Ardından askı kısmını hazır çanta saplarıyla oluşturabilirsiniz. Yine, çantanın askı kısmını tığ işiyle de kendiniz örebilirsiniz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel tığ işi çanta örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, kendinize veya sevdiklerinize hazırlayabileceğiniz tığ işi çanta modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ