Selanik Örgü Atkı Modelleri

  • 11 Eylül 2015
  • 6.074 kez görüntülendi.

Selanik örgü atkı modelleri; kış aylarında bayanların ve erkeklerin boyunlarını sıcak tutan ve her iki tarafı da kullanılabilir çok şık örgü işleridir. Selanik örgüsü bilen bayanların kısa bir sürede tamamlayacakları bu atkılar; ponpon, püsküller, çiçek motifleri ve buna benzer farklı süslemelerle daha şık hale getirilebilir. Kısacası, Selanik örgü atkınızı tamamladıktan sonra süsleme kısmı yaratıcılığınıza kalmıştır.

Selanik örgü atkılar, iki renkli ve tek renk yün iplikler ile örülebilir. Bu atkıları uzun kış gecelerinde zamanınızı değerlendirmek için örebilir ve sevdiklerinize hediye ederek onları mutlu edebilirsiniz. Yine, çocuklar için de birbirinden şık Selanik örgüsü atkı örnekleri mevcuttur. Selanik örgüsü yerine daha kolayı olan yalancı Selanik örgüsünden atkı örneklerini de sizlere öneririz. Selanik örgü atkı yapılışının tek dezavantajı, çok fazla iplik harcanmasıdır. Sık ilmeklerle örülen bu örgü tekniği, daha masraflı olabilmektedir. O nedenle, uzun ve çift kat kullanacağınız bir atkı örmeyi düşünüyorsanız, yün ipliğinizi fazladan almanızı tavsiye ederiz. Yoksa aynı iplik rengini bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz ve atkınız yarım kalabilir. Selanik örgü atkı yapılırken bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, ilmek kaçırmamak ve fazla ilmek almamaktır. Yoksa atkınızı birkaç sıra söküp tekrar ilmek ilmek şişe takmak zorunda kalabilirsiniz ki bu heves kaçıran bir durum olmaktadır. O nedenle, atkımızı örerken daha dikkatli şekilde ilmekleri almakta ve acele etmemekte fayda vardır.

Selanik örgü atkı kaç ilmekle başlanır?

Selanik örgüde ilmek sayısını ilk başta fazla atmamaya dikkat edin. Selanik örgüsü esnek bir özelliğe sahip olduğundan atkınız tahmin ettiğinizden daha fazla bir genişliğe sahip olabilir. Eğer 4 numaralı bir şiş ile Selanik örgüsü atkı yapacaksınız, 22 ilmek ile başlamak ideal olacaktır. Kenar ilmekleri yapmayı da unutmayın. İlmek alırken ipliğin size doğru olmasına dikkat edin.

Aşağıdaki galerimizde en güzel Selanik örgü atkı örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, kendinize ve sevdiklerinize hazırlayacağınız Selanik örgü atkı modelleri için fikir edinebilirsiniz.

#gallery-78 {
margin: auto;
}
#gallery-78 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 25%;
}
#gallery-78 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-78 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ