Rize İğne Oyası Yazma Örnekleri

  • 18 Eylül 2015
  • 8.724 kez görüntülendi.

İğne oyası yazma ve tülbent kenarı işlemekten keyif alan hanımlar ve bu el işleriyle çeyizlerini renklendiren genç kızlar için bu yazımızda Rize iğne oyası yazma örnekleri ve yöresel motifleri inceleyeceğiz. Rize yöresine ait iğne oyaları, son yıllarda diğer yörelerden bayanların da yazma kenarlarında tercih ettikleri örneklerdir. Her biri çiçekli ve uğraş gerektiren özel oyalara sahip bu yazma kenarlarıyla sizler de yeni aldığınız yazmalarınızı süsleyebilirsiniz. Yazma kenarına yapılan iğne oyalarında Karadeniz yöresine ait olan oyalarla yazma kenarlarınızı süsleyerek, çeyizinizde yöresel esintiler taşıyan örnekler barındırabilirsiniz.

Rize iğne oyası yazmalar, genellikle renkli ve çiçekli oya örneklerinden oluşmaktadır. Her ne kadar bu el işleri zahmetli olsa da, el becerisine güvenen her bayan Rize iğne oyalarının modelini kolayca çıkarabilir. İğne oyası tekniklerine hakimseniz, tek yapmanız gereken farklı alternatif oyaların yer aldığı Rize iğne oyası yazma kenarları arasından seçim yapmaktır. Yine, yazma rengine uygun renklerde iplikler seçerseniz şahane el işi yazma örneklerine imza atabilirsiniz.

Rizeli bayanların büyük bir titizlikle işledikleri yazma kenarlarında genelde canlı renkler hakim olmaktadır. Bu oyaları bu kadar gösterişli kılan detaylardan biri de kullanılan bu canlı renklerdir. Kırmızı, yeşil, sarı, turuncu, mavi renklerin ağırlıkta olduğu Rize iğne oyası yazma kenarlarında adeta makine işi gibi görünen motifler mevcuttur. El emeğiyle örüldüğüne inanamayacağınız şıklıktaki bu iğne oyalarıyla sizler de ortaya muazzam işler çıkarabilirsiniz. Çiçekler ve meyve motiflerinin yapraklarla süslendiği Rize iğne oyası örneklerinde, iri çiçeklerin arasına yapılan küçük motifler de çok yazmalarınızı çok şık gösterecektir. Rize yöresine ait bu iğne oyalarını sizlerin de severek hazırlayacağınızı düşünüyoruz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel Rize iğne oyası yazma örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, çeyiz sandığınıza veya gündelik kullanım için hazırlayabileceğiniz Rize iğne oyası yazma modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ