Püsküllü Lif Modelleri ve Yapılışı

  • 04 Ekim 2015
  • 6.881 kez görüntülendi.

Duş kabinlerinin olmazsa olmazı lifler, marifetli hanımların ellerinde şekillenerek çok şık ve farklı modellerde hazırlanmaktadır. Özellikle püsküllü lif modelleri son yıllarda örgü örmeyi seven bayanların arasında popülerlik kazanan lif örgülerinden biri haline gelmiştir. Kenarları püsküllü bu lifler, aile bireyleri için teker teker hazırlanarak duş kabinlerinde yerini almaktadır.

Püsküllü lifler, tığ işi veya şiş işi ile kolaylıkla örülebilir. Tercihinize göre bu lif örneklerinde püsküllü ve sakallı iplikler de kullanabilirsiniz. Eğer elinizdeki fazla yün iplikleri değerlendirmek için lif örmeye karar verdiyseniz, ipliğiniz kendiliğinden püsküllü olmasa da ördüğünüz lif örneğinin kenarlarına kolaylıkla püskül yapabilirsiniz. Püsküllü lif örneklerini hanımlar iki renkli veya tek renk ipliklerle de örebilirler. Eğer çeyizlik olarak püsküllü bir lif hazırlamak istiyorsanız, mavi ve pembe renklerde iki farklı lif örmenizi öneririz. Gelin ve damat için hazırlayabileceğini bu iki farklı renkte püsküllü lif örneğini çiçek motifleri ve kalp motifleriyle de süsleyebilirsiniz. Sabunluk şeklinde örülen liflerde de püskül detayı tercih edilebilir. Çocuklarınız için örebileceğiniz püsküllü lifleri sevimli motiflerle süsleyebilirsiniz. Bu lifleri örmek çok fazla vaktinizi almaz. Lif örmeyi daha önce deneyen her bayan püsküllü lifleri de kolaylıkla örebilir.

Püsküllü lif nasıl yapılır?

Farklı lif örnekleri deneyen bayanlar, püsküllü lif yapılışı esnasında sakallı iplikler kullanabilirler. Sakallı iplikten örebileceğiniz lif örneklerinde düz haraşo ve ters haraşo tekniklerini kullanabilirsiniz. Eğer sade bir iplikten püsküllü lif yapmayı düşünüyorsanız, bu sefer de öncelikle beğendiğiniz lif modelini hazırlayın. Ardından eşit hizada kesilen iplikleri lifin kenarlarına düğüm yaparak geçirin. Tığ işi püsküllü lif yapmak isteyen bayanlar, öncelikle iki zincir çekerek ve çıkararak kafesleri oluşturabilirler. 20 adet tığ işi kafes ördükten sonra, lif örneğini örmeye devam edin. Bu kafes sayıları yukarı doğru arttıkça lif örneği de şekillenmeye başlayacaktır. Lif aralarına püskül yapmak için, yanlara ikişer adet kafes örüyoruz ve elimize ipi doluyoruz. Elimize doladığımız ipleri, kenarından düğüm yaparak tığa batırıyoruz ve sırayla kafeslere geçiriyoruz. Kafesleri bu şekilde doldurduktan sonra, püsküllerimiz ortaya çıkıyor.

Lif örgüleriyle ilgilenen hanımlar, “lahana lif modelleri ve yapılışı” başlıklı yazımızı da inceleyebilirler.

Aşağıdaki galerimizde en güzel püsküllü lif örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, kendinize ve sevdiklerinize hazırlayabileceğiniz püsküllü lif modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ