Punch Nakışı

  • 25 Ocak 2021
  • 338 kez görüntülendi.

Punch nakışı son zamanların en popüler tasarımlarından bir tanesidir. Punch nakışında dikkat edilmesi gereken bir çok ayrıntı bulunmaktadır. Bunlara yazımızda yer vereceğiz. Punch nakışında seçilen her bir detaylandırma oldukça önemlidir. Öyle ki kumaş ile iğne uyumlu olmadığında kumaşınız dikiş tutmayacaktır.

Detaylarla açıklayalım. Punch kumaş seçimi nasıl yapılır? Punch da en yaygın kullanılan kumaş keşiş bezidir. Kumaş türü seçimini doğru yapmanız kumaş üzerinde çalışma için kolaylık sağlayacaktır. Çuval bezi ve keten kumaş punch çalışması için kullanılan kumaş türlerindendir.

Punch her kumaşa işlenebilir mi? Bu sorunun cevabı hayır. Çünkü punch her kumaşa işlenmemekte. İşleme için esnemeyen kumaş seçmeli. Esneyen kumaşa punch işlenmez. Özel iğne ile yapacağınız işlemeyi dantel ve oya ipliği ile işleyebilirsiniz.

Punch için iplik seçimi pamuklu olarak tercih edilmelidir. İp seçimi için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Lakin seçiminizi kumaşa uygun yapmanız işleme kolaylığı açısından rahatlık sağlayacaktır.

Punch nakışının kullanım alanını değerlendirecek olursak; paspas, kırlent, kasnak duvar panoları, kırlentler, koltuk şalları, havlu kenarları ve daha bir çok alanda punch nakışı kullanılabilmektedir.

Nakış tasarımında kullanılan en önemli malzemelerden bir tanesi de tutkal kullanımıdır. Yapacağınız tasarımın uzun ömürlü olması için arkasının sabitlenmesi gerekmektedir. Bu sayede nakışınızda sökülme olmayacaktır.

İşleme modülü olarak nakışın görünümü bir taraf düz iken diğer tarafı tıpkı bir halı şeklinde dokunmuş olmaktadır. Puch iğnesi olarak farklı kalınlıklarda uçların olduğunu söyleyebiliriz. 3 farklı kalınlıkta punch iğnesi bulunmaktadır. İğnenin ucunda yay bulunur. Ama kalın olan ucunda yay bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ