Panç İşi Havlu Örnekleri

  • 19 Eylül 2015
  • 5.779 kez görüntülendi.

Panç ya da punch nakışı olarak bilinen el işi, son yıllarda bayanların çeşitli ev aksesuarlarını ve çeyizlik ürünleri süslemek için tercih ettikleri nakış tekniğidir. Bu yazımızda sizlere son yılların trend çeyizlik havlu modellerinden biri olan panç işi havlu örnekleri hakkında bilgi vereceğiz. Panç işi ile havlu süslemek bir hayli zahmetli olsa da ortaya şahane desenler çıkmaktadır. Panç iğnesi ile havlu kumaşını delerek ve ipliği geçirerek oluşturulan panç nakışı özel bir zanaat ve sanat tekniğidir. Bazıları bu tekniğin Almanya veya İngiltere kökenli olduğunu savunmaktadır. Hobi olarak veya ticari amaçla hazırlayabileceğiniz panç işi havlu modelleriniz için bir desen seçebilir ya da havlu üzerindeki desenin üzerine bu nakış tekniğini uygulayabilirsiniz.

Panç işi havlular, son yıllarda hanımların adını daha sık duymaya başladıkları havlu örnekleri olarak, genç kızların çeyizleri için hazırlayabilecekleri çok gösterişli el işleridir. Havlu üzerinde kabartma bir desen görünümü sunan panç nakışı, kasnakla ve özel iğnesiyle yapılır. Havlu üzerine özel iğne batırma teknikleriyle dokunan panç iplikleri sayesinde ortaya çıkan desenler, son derece muazzam bir güzelliğe sahip olur. Genelde geometrik desenler, kalp, meyve ve çiçek desenlerinin tercih edildiği panç işi havluların üzerine evlilik hazırlığı yapanlar kendilerinin ve nişanlılarının ismini de işleyebilirler.

Panç işi havlu nasıl yapılır?

Popülerliği her geçen gün artan panç nakışını çeyizlik havlu modellerinizin üzerine uygulamanız için öncelikle sade renkte bir havlu seçmeniz gerekir. Seçtiğiniz havlu üzerinde renkli kabartma desenler ve yazılar olmamalıdır. Panç nakışı için satın alınan iğne üç parçadan oluşur ve bu iğnenin kullanımını öğrenmek biraz sabır gerektirir. Kasnağa gerilen havlu üzerine panç işi havlu yapılışı öncesinde iğne üzerindeki ayarı yaparsanız, motifleriniz istediğiniz görünümde olacaktır. Daha sıkı motifler için numarayı küçültmelisiniz. İğneyi hazır edince ip geçirme kısmına seçilen renkteki ip geçirilir. Vidalı kasnak kullanırsanız daha rahat çalışabilirsiniz. Havlu üzerinde kendiliğinden desenler varsa, bu desenlerin üzerine işleme yapabilirsiniz.

Panç işi havlu örneğini oluşturmak için öncelikle havlu üzerindeki desenlere iğneyi batırarak, desenleri ortaya çıkarıyoruz. İğne batırma tekniğiyle yapılan panç işinin en zor kısmı iğne kullanımını öğrenmek olduğundan, panç iğnesiyle biraz pratik yaptıktan sonra havlu üzerine nakışa başlamanızı tavsiye ederiz. Havlu üzerine panç işi desenleri işlendikten sonra, ortaya çıkan bu desenleri havlunun ters tarafından tutkallayarak daha sert ve sabit görünmesini sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel panç işi havlu örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek; çeyiz sandığınıza, mutfak ve banyo askılarına hazırlayacağınız panç işi havlu modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ