Örgü Çorap Modelleri ve Yapılışı

  • 04 Ekim 2015
  • 3.798 kez görüntülendi.

Kış aylarının yaklaşmaya başlamasıyla beraber hanımların örgü işleri de ortaya çıkmaya başladı. Kış aylarında çok ihtiyaç duyulan örgü çorap modelleri, daha önce patik veya çetik ören bayanların kolaylıkla örebilecekleri el işleridir. Genellikle evde kullanım için hazırlanan örgü çorapların kullanımı özellikle yaşlılar için bir alışkanlık olmuştur. Ayaklarınızı sıcacık tutacak örgü çorapları sizler de anneanne ve babaanneleriniz gibi örebilir ve aile bireylerinin ayaklarının sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz. Ev içerisinde terlik kullanma alışkanlığı fazla olmayanlar için de örgü çoraplar çok kullanışlı olmaktadır.

Örgü çoraplar, genellikle rengarenk iplikler kullanılarak örülür. Kış aylarında ayaklarınızdan hiç çıkarmak istemeyeceğiniz örgü çorapları el emeğinizle hazırlayarak sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Bu çorapları bir kez kullananın bir daha vazgeçmesi zordur. Ayakları soğuktan koruyan örgü çoraplar, terlik giymemekte ısrar eden çocuklar için de annelerin örebileceği örgü işleridir. Kışlık örgü çoraplar, tığ işi teknikleriyle örülebilir. Daha önce tığ işi denemeyen bayanlar, şiş yardımıyla örülen basit örgü çorap örneklerine de bakabilirler. Bu çoraplarda özel motif ve örnekler kullanmanıza gerek yoktur. Renkli yünler kullanarak da çok şık bir örgü çorap elde edilebilir. Sade bir örgü çorabın üst kısımlarına iki püskül veya ponpon yaparak kız çocukları için çok sevimli kışlık çoraplar hazırlayabilirsiniz. Öreceğiniz çorabın kalın olmasını istiyorsanız, yine kalın bir kışlık yün seçmenizde fayda vardır.

Örgü Çorap Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda şiş ile örülen basit bir örgü çorap örneğinin yapılışını paylaşacağız. Örgü çorap yapılışı, temel örgü tekniklerine sahip olan bayanların kolay bir şekilde ellerinde örebilecekleri el işleri olarak keyifli bir vakit geçirmenizi sağlar. Kısa sürede modelin ortaya çıkması ve zor olmaması nedeniyle, bir oturuşta birkaç çift birden örgü çorap örebilirsiniz. Bu örneğimizde bizler 2 numara şiş tercih ettik.

Başlangıç olarak şiş üzerine altmış ilmek atıyoruz. Örgü çorapları örmeye bilek kısmından başlanacağı için altmış ilmek yeterli olmaktadır. Kenar kısımlarından on beş ilmek bırakıldığında, orta bölge için geriye otuz ilmek kalmaktadır. Düz haraşo tekniğiyle örebileceğiniz kışlık örgü çorap modelinde, ters ve düz haraşo tekniğini de kullanabilirsiniz. Çorabımızı örmeye bilekten başladıktan sonra, ayak parmağı mesafesine gelene kadar örmeye devam ediyoruz. Kesilen on beşer ilmeğin ardından, orta kısım için bırakılan 30 ilmeğin de kenarlarından her sırada kesmeye başlıyoruz. Geriye altı ilmek kalınca, arttırma yapmaya başlıyoruz ve tekrar orta kısmını otuz ilmeğe çıkarıyoruz. Bu sayede çorabın uç kısmı şekillenmiş oluyor. Otuz ilmeğe ulaşınca, ayağınızın tabanını ölçün ve topuk ucuna kadar örmeye devam edin. Ardından kenarlarından eksiltme yapıyoruz ve ortada sekiz ilmek kalınca tekrar kenarlarda ilmek arttırma yaparak ortayı otuz ilmeğe çıkarıyoruz. Örgü çorap yapılışında kenarlarından ilmek arttırma ve eksiltme yöntemlerini bilmeniz yeterli olmaktadır.

Aşağıdaki galerimizde en güzel örgü çorap örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, kendinize veya sevdiklerinize hediye olarak hazırlayabileceğiniz örgü çorap modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ