Lahana Lif Modelleri ve Yapılışı

  • 16 Eylül 2015
  • 5.817 kez görüntülendi.

Banyo aksesuarı veya çeyizlik olarak hanımların el emeğiyle ördükleri lahana lif modelleri, basit örgü işleri olmasının yanı sıra son derece şık lif örnekleridir. Kat kat yapraklar halinde örülen lahana lifler, örgü tekniklerini az çok bilen her bayanın kısa sürede pratiğe dökebilecekleri el işleridir. Renkli ipliklerle örülen bu liflerin kullanımı da oldukça rahattır.

Lahana lifler, aile bireylerine farklı renklerde örebileceğiniz ve evlilik çağındaki çocuklarınızın çeyizlerine hazırlayabileceğiniz el işleri olarak son yıllarda en çok tercih edilen lif modelleridir. Boş zamanlarını el işleriyle değerlendirmeyi tercih eden bayanlar, lahana lif örneklerini kısa sürede hazırlayabilirler. Bu liflerde beyaz renk iplikle renkli bir iplik kombini yaparsanız, çok daha şık olacaktır. Ortası çiçekli lahana lifleri tığ işi teknikleri ile hazırlayabilirsiniz. Lif örmeyi bilen bayanlar, lahana lifleri sevdikleri için hediyelik eşya olarak da hazırlayabilirler. En popüler lif modellerinden biri olan lahana liflerin arka kısmına ele geçirmek için bant örerek, daha kullanışlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Lahana lif nasıl yapılır?

Beğendiğiniz bir lahana lif örneğinin aynısını yapmak için öncelikle renklere karar vermelisiniz. Tığ işi lahana lif yapılışı için öncelikle orta kısımdan başlanır. İlk olarak tığ işi dört katlı çiçek örün ve bu çiçeğin çevresine üç zincir çekerek, yaprakları yapmaya başlayın. Sırayla trabzan ve yuvaları örmeye devam edin. Sıraları arttırarak, altışar sıra trabzana 2 şer sıra zincir örmeye devam edin. Kenarları için fıstık tekniği uygulayın. Aralara örümcek yaparak ve fıstık işi örgüye devam ederek, lahana lifin kenarlarını hazırlayın. İlk kat bittikten sonra, ikinci kata da fıstık ve trabzan örgü yapıyoruz. Üçüncü ve dördüncü katı da aynı şekilde örünce, ortaya şahane bir lahana lif modeli çıkacaktır.

Aşağıdaki galerimizde en güzel lahana lif örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, kendinize ve aile fertlerine hazırlayacağınız lahana lif modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ