İki Renkli Yazma Oyaları

  • 04 Ekim 2015
  • 4.482 kez görüntülendi.

Bayanların satın aldıkları yazmalar, kenarları oyalarla süslendiği zaman kullanıma hazır hale gelir. Her bayanın çeyizinde mutlaka birden fazla kenarları oyalı yazma vardır. Bu yazma örneklerinin birçoğunda da iki renkli oyalar hakimdir. Bayanların yazma kenarı süslemelerinde tercih ettikleri iki renkli yazma oyaları, son yıllarda çok daha özel ve ağır işçilik gerektiren örneklerle beğeniye sunuluyor. Bunlar arasında en çok ilgi görenler ise, iki renkli iğne oyası yazma modelleri oluyor.

İki renkli yazma modelleri, yöresel oya teknikleriyle birleştiğinde ortaya şahane başörtüleri çıkmaktadır. Tek renk bir yazma kenarına süslenen iki renkli yazma oyalarında genelde beyaz renkle herhangi bir rengin kombini yapılır. Örneğin; yazma rengi düz pembeyse, oya renkleri beyaz ve pembe renkte seçilir. Böylelikle oya ve yazma rengi arasında da uyum sağlanmış olur. Eğer sizler de yazma kenarlarınızı süslemeden önce hangi renklerde iplik seçeceğinize karar veremiyorsanız, beyaz renkle yazmanın rengini harmanlayabilirsiniz. Yazma oyası yaparken renklerin uyumlu olması önemli bir detaydır. O nedenle, iplik satın almaya giderken yazmanızı da yanınızda götürmenizde fayda vardır. Bu sayede, yazmanızın üzerine iplikleri tutarak en doğru kararı verebilirsiniz.

En güzel iki renkli yazma oyaları, hiç şüphesiz iğne oyaları ve mekik oyalarıdır. Bunun yanı sıra, mil ve firkete oyası iki renkli yazma modelleri de görülmeye değer örneklerdir. Eğer çiçekli yazma oyaları arasından seçim yapacaksanız, zürafa kısmını beyaz renkte ve çiçeklerinin orta kısımlarını renkli iplikle örebilirsiniz. Yaprak ve çiçekli yazma oyalarında ise, yaprakları yeşil ve çiçeği yazmanızın renginde seçerek iki renkli yazma oyaları elde edebilirsiniz. Yazma oyalarında renk karmaşasının olmaması ve maksimum iki renk kullanılması, örneğin daha zarif ve modern görünüm elde etmesini sağlar.

Yazma oyalarıyla ilgilenen hanımlar, “iğne oyası yazma kenarı modelleri 2015” başlıklı yazımızı da inceleyebilirler.

Aşağıdaki galerimizde en güzel iki renkli yazma oyası örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, çeyizinize ve gündelik kullanım için hazırlayabileceğiniz iki renkli yazma modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ