İğne Oyası Yemeni Örnekleri 2015

  • 14 Eylül 2015
  • 6.397 kez görüntülendi.

Boş zamanlarını el işleri ile uğraşarak değerlendiren hanımlar için bu yazımızda eşsiz güzellikteki iğne oyası yemeni örnekleri ve yapılışlarını paylaşacağız. Yemeniler, geçmişten günümüze hanımların kenarlarını oya işleri ile süsleyerek kullandıkları baş örtüleridir. Mevlüt ve okumalara katılan hanımlar, o gün en güzel kenar süslemelerine sahip yemenilerini seçerler ve topluluğa bu şık yemenilerle katılırlar. Bu baş örtüleri arasında öne çıkan modeller ise; iğne oyası yemeni kenarlarıdır. İğne oyası teknikleri ile hazırlanan bu kenar süslemelerinde genelde çiçek motifleri beğenilmektedir.

İğne oyası yemeniler, çeyiz sandıklarına koymak ve gündelik hayatta kullanmak için kapalı bayanların tercik ettikleri el işi örnekleridir. İğne oyası yapmayı bilen bayanlar, yeni motiflere göz gezdirerek kolaylıkla kendi yemeni kenarlarını bu motiflerle süsleyebilirler. Bu oya tekniği bir kere öğrenildikten sonra, kısa sürede farklı motifler ortaya çıkarmakta pratik hale gelebilirsiniz. Sizler de iğne oyasından anlıyorsanız, sandıklarınızda bekleyen yemenilerinizin kenarlarını 2015 yılının en güzel iğne oyası yemeni kenarı örnekleri ile süsleyebilirsiniz.

İğne oyası yemeni nasıl yapılır?

İğne oyası yemeni yapılışı için öncelikle bir adet yemeni, iğne ve renkli ipliklere ihtiyacımız vardır. Seçtiğiniz iğne oyası yemeni modellerini güzelce inceledikten sonra; iğneyi yemeni kenarına takarak dört tarafına birden bir sıra zürafa örerek yemeni kenarını oya işlemeye hazır hale getiriyoruz. Zürafa örgüde beyaz renk iplik kullanabilirsiniz. Üzerine renkli iplikler ve iğne yardımıyla seçtiğiniz örneği işlemeye başlayabilirsiniz. Birçok iğne oyası yemeni kenarı, ipek veya sentetik naylon ipliği bir ya da iki kez iğneye dolanarak, bu zürafaların tekrar edilmesiyle oluşur. Sık ilmekli zürafalar ve düğümlerle iğne oyası motifleri ortaya çıkar. Zürafa aralarına boncuklar, pullar ve buna benzer süsler geçirerek düğümleri atarsanız, daha şık bir yemeniye sahip olabilirsiniz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel iğne oyası yemeni örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, çeyiz sandığınıza veya namaz kılarken kullanabileceğiniz iğne oyası yemeni modelleri için fikir edinebilirsiniz.

#gallery-63 {
margin: auto;
}
#gallery-63 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 25%;
}
#gallery-63 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-63 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ