İğne Oyası Tesbih Modelleri ve Yapılışı

  • 24 Eylül 2015
  • 9.294 kez görüntülendi.

İğne oyası tekniklerini kullanarak birbirinden farklı aksesuar ve takılar ortaya çıkarabilirsiniz. Son yıllarda bayanların iğne oyası örneklerine ilgilerinin artmasıyla beraber, iğne oyası tesbih modelleri de boş zamanlarını değerlendirmek isteyen bayanlar için uğraşabilecekleri hobiler arasında yerini almaya başladı. Hediyelik olarak sevdiklerinize takdim edebileceğiniz veya satarak para kazanabileceğiniz iğne oyası tesbihlerde birbirinden güzel iğne oyası motifleri arasından kendi zevkinizi yansıtan örnekleri tercih edebilirsiniz.

İğne oyası tesbihler, son yıllarda okuma ve mevlütlerde bayanların elinde sıklıkla görmeye başladığımız dini aksesuarlar olmuştur. Satın aldıkları tesbihlerin uçlarını çiçekli iğne oyası motifleriyle süsleyen bayanlar, boncuk ve diğer malzemeleri satın alarak bu tesbihleri sıfırdan kendi el işçilikleriyle yapabilirler. Erkekler için de hediyelik hazırlanabilecek iğne oyası tesbih modelleri, son yıllarda bayanların birbirlerinden görerek el emekleriyle kendilerine ve sevdikleri için süsledikleri favori dini aksesuarlar haline gelmiştir. Kalan iplerinizi değerlendirerek hazırlayacağınız iğne oyası motifleriyle sizler de çok şık tesbih süslemeleri ortaya çıkarabilir ve evinizde bulunan tesbih uçlarına bu oyaları basitçe ekleyebilirsiniz. Hatta evinde okuma yapacak bayanlar, gelen misafirleri için kendi eleriyle hazırladıkları iğne oyası tesbihleri sunabilirler. Bu tesbihlerde genellikle iğne oyası karanfil, lale ve menekşe çiçeği motifleri beğenilmektedir.

İğne oyası ile haşır neşir olan bayanlar, kısa sürede birbirinden şahane tesbih uçları hazırlayabilirler. İğne oyası tesbih süsleme sanatına ilgisi olan bayanlar için aşağıda detaylı olarak bu tesbihlerin nasıl elde hazırlandığından bahsettik. Sizler de iğne oyası tesbih ucu yapımı için aşağıda yer alan talimatları uygulayabilirsiniz.

İğne oyası tesbih nasıl yapılır?

İğne oyası tesbih yapılışı için öncelikle iplik renkleri ve örneğimize karar veriyoruz. Basit bir iğne oyası tesbih ucu örneğine beş ilmekle başlayabilirsiniz. Boru ördükten sonra, beş sıra çıkarak, aralarına üçer ilmek geçiriyoruz. Kenarlarından arttırma tekniği ile yedi sıra ördükten sonra, bu rengi bitiriyoruz. Böylelikle yaprak motiflerimizi oluşturduk. Başka renkte bir iplikle aralarına ikişer tane daha yaprak örüyoruz. Çiçeğimizin yapılışı için ilk sırada dört ilmekle başlıyoruz ve beş sıra örünce, aralıklara üçer ilmek atıyoruz. Kenarlarına yine arttırma yaparak altı sıra örüyoruz. Ardından bu motifi de bitiriyoruz. Yaprak şeklindeki katlı çiçeklerimizi misina ipe geçirerek, zürafa örüyoruz. Bu sayede hazırlanan tüm çiçekler tek bir misina ucunda birleştiriliyor. Kenarlarına küçük tomurcuklar örebiliriz. Hazırladığımız iğne oyası tesbih ucunu imame ve boncukları sıralanan tesbihimizin ucuna sağlam bir şekilde ekliyoruz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel iğne oyası tesbih örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, kendinize ve sevdiklerinize hazırlayabileceğiniz iğne oyası tesbih modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ