İğne Oyası Namaz Örtüsü Modelleri

  • 19 Eylül 2015
  • 11.116 kez görüntülendi.

Genç kızların çeyizleri için süslenen namaz başörtüleri arasında en çok ilgi görenler, iğne oyası namaz örtüsü modelleri olmaktadır. Genelde beyaz renk namaz başörtüsü kenarına işlenen iğne oyaları, hacılık görevini yerine getirenlerin de mevlütlerde kullandıkları şık el işleri olarak hemen her bayanın çeyizinde bulunur. İri motifli iğne oyalarıyla süslenen namaz örtüsü modelleri, aynı zamanda anneanne ve babaannelerimizin bizler için el emekleriyle hazırladıkları ve torunlarına da işledikleri namaz örtüleri olarak geçmişten günümüze devam eden bir zanaattır.

İğne oyası namaz örtüleri, farklı yörelerin iğne oyası motifleriyle işleyebileceğiniz ve aralarına pul süslemeleri yapabileceğiniz son derece sade bir şıklığa sahip başörtüleri olmaktadır. Genelde beyaz renk başörtülerinin kenar süslemelerinde kullanılan iğne oyaları; pembe, mavi, yeşil, mor renk başörtüsü kenarlarına da yakışan örneklerdir. Renkli bir namaz başörtüsü kenarına iğne oyası dantel süslemeler yapmayı planlıyorsanız, beyaz renk iplik seçmenizi öneriyoruz. Renkli namaz başörtülerinde kenar süslemelerini ortaya çıkaran en güzel renk beyaz olmaktadır. Yine beyaz renk bir namaz başörtüsü kenarlarını farklı renk ipliklerle hazırlanan iğne oyaları veya düz beyaz iğne oyalarıyla işleyebilirsiniz. Hacıdan dönen sevdiklerinizin sizlere hediye olarak getirdiği namaz başörtüsü kenarlarını süsleyebileceğiniz iğne oyalarını çiçekli ve geometrik motiflerden seçebilirsiniz. Karadeniz işi iğne oyaları da namaz başörtüsü kenarlarına çok yakışan örneklerdir. Hazır olarak da satın alabileceğiniz iğne oyası namaz örtülerini el emeğiyle hazırlamanın keyfi farklıdır. El emeğiyle değer kılan iğne oyası motifli namaz örtüleri sizlerden kalan en güzel hatıralar olacaktır.

İğne oyası namaz örtüsü nasıl yapılır?

İğne oyası yapmayı bilen bayanlar, düz renk tülbentlere benzeyen namaz başörtülerinin kenarlarını kıvırarak bir sıra zürafa ördükten sonra iğne oyası süslemesine başlayabilirler. Kenar oyalarını oluşturduktan sonra, çiçek ve yaprak motiflerini beğendiğiniz örneklere bakarak tamamlayabilirsiniz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel iğne oyası namaz örtüsü örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, çeyiz sandığınıza veya mevlütlerde kullanım için hazırlayabileceğiniz iğne oyası namaz örtüsü modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ