İğne Oyası Çiçek Yapımı

  • 11 Eylül 2015
  • 5.691 kez görüntülendi.

İğne oyası çiçek yapımı; genelde hanımların örerken en çok keyif aldıkları örgü işleri arasındadır. İğne oyası teknikleri ile hazırlanan birbirinden farklı çiçek motifleri ile tülbent, yazma ve çember kenarlarını süsleyebilir; bu el emeği çiçekleri aksesuarlarınızda kullanabilirsiniz. Kolye, küpe ve toka süslemesi olarak da kullanılan bu çiçekleri, evinizde bulunan perde ve masa örtüsü gibi bazı aksesuarları süslemek için de kullanabilirsiniz.

İğne oyası çiçek modelleri, renkli iplikler ile örüldüğünde ortaya şahane çiçek örnekleri çıkmaktadır. İğne oyası tekniklerine hakim olan hanımlar, farklı örnekleri çok kısa sürede hazırlayabilirler. Özellikle çeyiz hazırlığı yapan bayanların ilgisini çeken bu şık çiçek süslemeleri, çeyizlikleri daha gösterişli hale getirmektedir. Yine etnik takılar takmayı seviyorsanız, takılarınızı bu şık iğne oyası çiçek modelleri ile süsleyebilirsiniz. Nar çiçeği, çarkıfelek çiçeği, gül, gonca gibi farklı çiçek motifleri arasından seçim yaptıktan sonra, boncuk ve kurdele kullanırsanız bu çiçeklerde daha bir göz kamaştırıcı hale gelmektedir.  Genelde zürafa örgü tekniği ile örülen bu çiçeklerde farklı teknikler de yer almaktadır. İğne oyası çiçek modellerini hediyelik örgü işlerinizde de kullanmanızı tavsiye ederiz.

İğne oyası çiçek nasıl yapılır?

İğne oyası çiçek yapımında öncelikle iplik renklerine karar veriyoruz ve modelimizi seçtikten sonra, parmağımızla ipe düğüm atarak örneğe başlıyoruz. Her çiçek örneğinin yapılışı farklı olduğu için, bizler en klasik teknikleri sizlerle paylaşacağız.

Elimize tığı aldıktan sonra, altı adet zürafa atıyoruz ve bu zürafaları diğer kenardan birleştirerek küçük halkalara sahip oluyoruz. Halkanın bittiği yerden yine altı tane zürafa örerek, bir diğer halkayı oluşturuyoruz. Bu halkaları birbirlerine bağlayarak, basit bir iğne oyası çiçek modeli elde edebiliriz. Çiçeğimizi yapraklarla süslemek istersek, bu sefer de sık dolgu ve ip atlama tekniğini uygulamamız gerekiyor. Yaprak şeklinin ortaya çıkması için öncelikle kenarlarından arttırmalıyız ve ortadan itibaren kenarları azaltmaya başlamalıyız. Yaprak bitiminde, köprü kenarlardan diğer yapraklara geçerek çiçeğimizi daha gösterişli hale getirebiliriz.

İğne oyası çiçek yapımı resimli anlatım

İğne Oyası Çiçek Yapılışı

Aşağıdaki galerimizde en güzel iğne oyası çiçek modelleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, hediyelik ve çeyizinize hazırlayacağınız iğne oyası çiçek örnekleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

#gallery-81 {
margin: auto;
}
#gallery-81 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 25%;
}
#gallery-81 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-81 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ