Hesap İşi Örnekleri

  • 21 Eylül 2015
  • 11.258 kez görüntülendi.

En güzel ve değerli Türk nakışlarından biri olan hesap işi örnekleri, etamin ve kanaviçe nakışı yapan bayanların kısa sürede öğrenebilecekleri tekniklere sahiptir. Salon takımları, örtüler, mendil ve diğer çeyizlik eşya süslemelerinde tercih edilen hesap işi örnekleri, Antep işlemesi olarak da bilinir. Yapılışı biraz zor olsa da ortaya çıkan motiflerle görsel bir şölen yansıtan hesap işi örnekleri, ev dekorasyonuna şıklık katan el işleridir.

Hesap işi nakışları, diğer nakış tekniklerini az çok bilen bayanların boş zamanlarını değerlendirebilecekleri el işi hobileri olarak birbirinden özgün desen ve motiflere sahiptir. Zengin motif alternatifleri arasından sizler de seçim yaptıktan sonra, bu şık desenleri kendi örtülerinize işleyebilirsiniz. El sanatları arasında en beğenilen nakış örneklerinden biri olan hesap işi nakış modelleri, aynı zamanda çeyiz sandıklarının da en güzel nakış işleri olmaktadır. Hesap işi nakışını daha önce denemeyenler ve ilk defa deneyecek olanların en kolay işleyebileceği örneklerden biri su işidir. Su işi olarak adlandırdığımız örnekler, kumaşın kenarına işlenir ve yapılışı daha basittir. Bu örnekleri yan veya düz nakış teknikleriyle kumaşa işleriz. Yine, basit çiçek desenlerini de seçerek hesap işini deneyebilirsiniz.

Hesap işi nasıl yapılır?

Yöresel Antep desenlerine sahip hesap işi nakış örneklerinin yapılışı için öncelikle desenimizi seçmemiz gerekiyor. Kumaşımızı hazır ettikten sonra, kumaşın işlenecek kısmını kasnakla geriyoruz. İplerimizi ve iğnemizi hazır edince, hesap işi nakış örneğimize başlayabiliriz. Hesap işinde seçilen örneğin genelde orta kısmından başlanır. Kanaviçe el sanatıyla benzerliği olan bu el zanaatında çarpı yerine bir atlama tekniğiyle nakış yapılır. Motifi işledikten sonra, iğneyi arka kısma batırarak örneğimizi bitirmeliyiz.  Kumaş üzerindeki delik dokuları bir atlayarak iğneyi batırıyoruz ve çaprazlarla da motifi ortaya çıkarıyoruz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel hesap işi nakış örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, çeyiz sandığınıza hazırlayabileceğiniz hesap işi modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ