Güzel Tülbent Oyaları Örnekleri

  • 22 Eylül 2015
  • 4.729 kez görüntülendi.

İnce ve sık dokunmuş pamuklu bez kumaştan olan ve üzerinde birbirinden farklı desenlerin yer aldığı rengarenk tülbentler, en güzel tülbent oyaları örnekleri ile göz alıcı şıklığa kavuşmaktadırlar. Satın alınan tülbentlerin kenarına işlenen birbirinden farklı el işi oyaları, bu tülbentlerin ne kadar özenle hazırlandıklarını vurgulayan detaylardır. El emeğini sergilemekten hoşnut olan bayanlar, gündelik hayatlarında kullanacakları tülbent kenarlarına en güzel ve en gösterişli oya örneklerini örebilirler.

En güzel tülbent oyaları; genellikle tığ işi ve iğne oyası teknikleriyle hazırlanan örneklerdir. Yine, mil oyası ve mekik oyası teknikleriyle de örülen tülbent kenarı oyaları arasında da son derece şık örnekler mevcuttur. Klasik tülbent örneklerinden sıkılan bayanlar, yöresel tülbent kenarı oyalarına göz gezdirerek, farklı yörelerin oya tekniklerinden esinlenerek ortaya şahane oyalar çıkarabilirler. Örneğin; Karadeniz yöresine ait iğne oyası tülbent kenarları renkli kır çiçekleri temalarıyla bir hayli güzel örneklerdir. Yine, gönen işi iğne oyası tülbent kenarlarına da zarif ve şık örnekler mevcuttur. Çeyizlik eşyalarıyla meşhur olan yörelerin tülbent kenarı oyaları örnekleri de çok özel motifleri barındırır. Bildiğiniz el işi teknikleri arasından da tülbent kenarı oyası seçmenizde yarar vardır. Bu sayede, zorlanmadan oya örneklerinizi hazırlayabilirsiniz.

Tülbent desenlerinde çiçek ve yaprak motifleri ağırlıktadır. Bu nedenle, birçok tülbent oyası kenarında da benzer çiçek ve yaprak oyaları tercih edilir. Yine, kendiliğinden geometrik desenli tülbent kenarları için de üçgen ve farklı geometrik desenlerde oya örnekleri mevcuttur. İri çiçekli tülbent desenlerine, benzer renk ipliklerden iri çiçek oyaları uyum sağlar. Desenlerinde küçük çiçekler olan tülbentlerinizi ise, yine küçük çiçek oyalarıyla süsleyebilirsiniz. Pullar, boncuklar ve simli iplerle tülbent oyalarınızı renklendirebilirsiniz. Çeyizlik en güzel tülbent oyalarına değinecek olursak, boncuk işlemeli ve firkete oya örneklerini öneririz.

Aşağıdaki galerimizde en yeni ve güzel tülbent oyaları örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, çeyiz sandığınıza veya mevlütlerde kullanabileceğiniz güzel tülbent oyaları modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ