Gönen İğne Oyası Modelleri

  • 04 Ekim 2015
  • 9.062 kez görüntülendi.

Çeyizlik iğne oyası modelleriyle meşhur olan Gönen yöresi, nişan ve çeyiz alışverişi yapacak olan gelin adaylarına önerdiğimiz el işleri merkezidir. Balıkesir ilinin bir ilçesi olan Gönen, adını çeyizlik eşyalar ile ülkemize duyurmuştur. Birbirinden güzel iğne oyası modellerinin çıktığı Gönen’de diğer el işleri de görmeye değer güzelliktedir. Göz kamaştırıcı şıklıkta motifleriyle Gönen iğne oyası modelleri, oldukça zahmetli örneklere sahiptir. Her birinde ciddi bir el emeği bulunan Gönen iğne oyaları, zorluk derecesine göre farklı fiyatlarda satışa sunulmaktadır. Hanımların Gönen yöresini ziyaret ederek hazır olarak satın alabilecekleri bu şık iğne oyalarını kendileri de örneklere bakarak, el emekleriyle hazırlayabilirler.

Gönen iğne oyaları, farklı iğne oyası tekniklerini barındırmaktadır. Uzun yıllardır çeyizlik alışverişlerin bir numaralı merkezi olmayı koruyan Gönen yöresine ait bu iğne oyalarında kullanılan tekniklerin yanı sıra, motifler de farklılık göstermektedir. Bazı iğne oyası örneklerini kısa sürede bitirebileceğiniz gibi, bazı örnekleri çıkarmak uzun bir vakit alabilir. Özveri gerektiren iğne oyası örnekleriyle bilinen Gönen’in dantel ve diğer el işleri de meşhurdur. Gönen yöresinde yaşayan hamarat hanımların ellerinde şekillenen bu iğne oyalarının her biri görülmeye değer şıklıkta ve zarifliktedir. Örneğin; bazı iğne oyalarının yapılışında etamin iğnesi ve farklı oya iplikleri tercih edilmektedir. Birçok iğne oyası örneğinin yapılışı çok zor olan bu yörede, motiflere göre ipliklerin kalınlığı da farklılık göstermektedir.

Gönen denince akla ilk gelen çeyizlik iğne oyaları olmaktadır. Hanımların genelde çember, yazma, tülbent kenarlarını süsledikleri bu oyalar havlu kenarlarında da bir harika görünmektedir. Özellikle çeyizlik iğne oyası örneği bakan bayanlara Gönen yöresine özel iğne oyalarını öneriyoruz. İğne oyası yapmaya hakimseniz, Gönen’in iğne oyalarını da kendi emeğinizle hazırlayabilir ve çeyiz sandığınıza koyabilirsiniz. Başörtü oyaları en kısa sürede biten örneklerdir. Eğer bir masa örtüsü için iğne oyası örneği bakıyorsanız, birkaç aydan uzun süre emek vermeniz gerekebilir. Sabır gerektiren bu iğne oyaları bittiğinde ise, herkesin hayran kalacağına emin olabilirsiniz.

Her birinde ince el işçiliği bulunan Gönen iğne oyalarını hanımlar floş polyester iplikler ile örebilirler. Kumaşın türüne göre de iplik tercihinizi yapabilirsiniz. Fakat floş polyester iplikler bu oya örneklerinin daha canlı ve belirgin olmasını sağlamaktadır. Gönen iğne oyalarında en çok göze çarpan detaylardan biri, her birinin rengarenk ipliklerle örülmüş oyalar olmasıdır. Genelde kat kat çiçek motiflerinin tercih edildiği bu yörenin iğne oyalarında, üç boyutlu bir görünüm hakimdir.

Farklı yörelerin iğne oyası örneklerine merak duyan hanımlar, “Trabzon iğne oyası modelleri” başlıklı yazımızı da inceleyebilirler.

Aşağıdaki galerimizde en güzel Gönen iğne oyası örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, çeyiz sandığınıza hazırlayabileceğiniz Gönen iğne oyası modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ