Gelin Şalı Modelleri ve Yapılışı

  • 20 Eylül 2015
  • 7.837 kez görüntülendi.

Gelin ve damat annelerinin çeyiz sandığına hazırladıklar gelin şalı modelleri, her yıl farklı örnek ve motiflerle beğeniye sunulmaktadır. Özellikle damat annelerinin gelin adayları için ördükleri gelin şalları, bembeyaz ve parlak iplikler kullanılarak özenle örülmekte olup, her biri göz kamaştırmaktadır. Sakallı ipten, simli veya pullu ipten örülen gelin şalları, bahar veya kış gelinlerinin de düğünde omuzlarına alabilecekleri çok şık örneklerdir.

Gelin şalları, düğün günü havanın serin olması ihtimaline karşın hazırlanan el işleri olarak beyaz gelinliğin üzerine yakışacak gösterişli örnekler arasından seçilerek örülmektedir. İri çiçek motifli ve zincirli gelin şalları, birçok gelinlik modeli üzerine kombin yapılabilecek şal örnekleri olarak çeyizlerin baş tacıdır. Bu şalları gelinlerin düğün sonrasında da kullanılabilecekleri şekilde örebilirsiniz. Aynı zamanda, asaleti simgeleyen beyaz renk ipliklerle şallarınızı ördükten sonra, kenarlarına iğne oyası motifler kullanarak süsleyebilirsiniz. Tığ işi gelin şalları, genelde delikli örgü işleri arasından seçilmektedir. İğne oyası gelin şallarında ise pul ve boncuk süslemelerine yer verebilirsiniz.

Sponsor Bağlantı

Gelin şalı nasıl örülür?

Bu yazımızda çeyiz hazırlığı yapan bayanlar için sakallı ipten şiş işi gelin şalı örneğinin yapılışını paylaşacağız. Bunun için öncelikle 120 sıra ilmek atıyoruz ve bu şalın ön kenarları için 35’er ilmek ayırıyoruz. Haraşo örgü tekniği bilen bayanların kolaylıkla örebileceği sakallı ipten gelin şallarını oval ve üçgen şekillerde örneklerden seçebilirsiniz. Yine dikdörtgen gelin şalı örnekleri de tercih edilebilir. 14 sıra boyunca haraşo tekniğiyle örgümüze devam ettikten sonra, yedişer ilmek eksiltme yapıyoruz. Örülen her yirmi sırada bir yedişer ilmek eksilterek bu işlemi dört kere tekrarlıyoruz. Gelin şalı hazır olunca, ön kısmın bağlamak için kurdele ekleyebilirsiniz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel gelin şalı örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, çeyiz sandığına hazırlayabileceğiniz gelin şalı modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ