Firkete Oyası Modelleri ve Yapılışları

  • 01 Ekim 2015
  • 4.237 kez görüntülendi.

Çember, yazma ve tülbent kenarlarının süslemesinde tercih edilen firkete oyası modelleri farklı tekniklere sahiptir ve uğraş gerektiren el işleridir. Başörtü kenarlarına işlenen bu oyalar, aynı zamanda farklı örgü işlerinde de tercih edilmektedir. Firkete oyası tekniklerini kavradıktan sonra, sizler de şal ve aksesuarlarınızda bu oya örneklerini kullanabilirsiniz.

Firkete oyaları, adını firkete adı verilen bir araçtan alır. Firkete denilen bu aracın yanı sıra; tığ da kullanmanız gerekir. Firkete; metal ve plastik malzeme olarak iki alternatife sahiptir. U şeklinde olan bu aracın farklı ebatta olanları vardır. Firkete oyası seçtikten sonra iplik seçiminde pamuklu, yün, keten ve ipek iplikler arasından tercihinizi yapabilirsiniz. İplik türü seçiminde, bu oyanın işleneceği kumaşı da göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Firkete oyasına en çok yakışan iplikler ise; floş iplikler olmaktadır. Floş iplerle örülen firkete oyalarında daha canlı bir görünüm elde edilmektedir. Firkete oyalarında pul ve boncuk gibi süslemelerden de faydalanabilirsiniz. Özellikle çeyiz sandığı için örülen firkete oyalarında parlak renk iplik ve boncuk seçimi bu oyaların daha gösterişli hale getirecektir.

Firkete oyası nasıl yapılır?

Firkete oyası örnekleri arasından seçiminizi yaptıktan sonra, firketenizi de oyanın ölçülerine uygun seçmelisiniz. İplikte karar kılınca, bu ipliğe uygun tığ numarasında karar kılın. Firketeye ipi anı yönde dolayın. Firkete için 30 cm ip kesin ve ucuna takın. Balıkçı düğümü olarak da adlandırılan ilmek tekniğiyle ipliği firketeye sarmaya başlayın. En atta kalan ipliğe tığı geçirin ve tığa ilmeklere sırayla dolayın. Firkete üzeri dolunca, açık olan kenarından bu hazırlanan oyayı çıkarın. Firkete oyası yapılışı basit olsa da, ilk zamanlarda zorlanabilirsiniz. Firkete oyası modellerini beğendikten sonra, ipliğinizi bu araca çok sıkı sarmamaya dikkat edin. Aynı zamanda, tığ ile atılan ilmeklerin de fazla sıkı olmaması önemli noktalardan biridir.

Aşağıdaki galerimizde en güzel firkete oyası örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, çeyiz sandığına ve çeşitli kumaş süslemelerine hazırlayabileceğiniz firkete oyası modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ