Etamin Seccade Örnekleri 2015

  • 14 Eylül 2015
  • 15.069 kez görüntülendi.

Geçmişten günümüze kalan geleneksel el sanatlarından biri olan etamin seccade örnekleri; genç kızların çeyizleri için hazırlanan ve manevi değeri fazla olan el işi çeyizlik el işleridir. Delikli etamin dokuma kumaşı üzerine iğne yardımı ile dokunan etamin seccadeler için önümüzde bir örnek motif olması gerekir. Bu motife bakarak, kendi etamin işi seccade örneğinizi hazır edebilirsiniz.

Etamin seccadeler, genellikle manevi duyguları yansıtan cami, lale, minare gibi motiflere bakılarak işlenir. Daha önce hiç etamin işi denememiş bayanlar bu el sanatını kolaylıkla öğrenebilirler ve kısa sürece pratiklik kazanabilirler. Cami desenli etamin seccadeler, bayanların en çok tercih ettikleri motifler olmaktadır. Yine, seccademizin kenarlarını çiçek ve yaprak desenli motiflerle de işleyerek, ortaya sade ve şık etamin seccade deseni örnekleri çıkarabiliriz.

Etamin seccade nasıl yapılır?

Etamin sanatı için satılan delikli kumaşlardan seccade ölçüsü standartlarında satın aldıktan sonra, bu seyrek dokumalı kumaşta yer alan deliklere motifimizi işlemek için iplik renklerimize karar veriyoruz. Etamin kumaşı iri delikli olursa, beğendiğiniz motifleri iğneyle işlemek de o kadar kolay olacaktır. Siyah etamin kumaşı tercih ediyorsanız, üzerine simli gümüş rengi veya altın rengi iplikler kullanabilirsiniz. Genelde kemik rengi etamin kumaşı üzerine çeşitli dini motifler işlenerek bu seccadeler hazırlanmaktadır. Etamin kumaşı, iğne, iplikler ve kasnağımız hazırsa; etamin işi seccade örneğimizi işlemeye başlayabilirsiniz.

Etamin işi seccade yapılışı hakkında bilgi edindikten sonra, bu el işi sanatını keyifli bir uğraş haline getirebilirsiniz. Etamin seccademize başlarken, öncelikle kumaşımızı kasnağa geriyoruz. Bu yöntemle kumaş üzerine motiflerinizi daha kolay işleyebilirsiniz. Seçtiğiniz bir etamin seccade örneğine başlamak için ipliği iğneye geçirin ve iğneyi motifin ilk başlayacağı yerdeki deliğe sokarak, karşı hizasına geçirin. Kumaş üzerindeki deliklere çarpı işareti şeklinde iğnemizi karşılıklı geçirerek etamin seccade örneğimizi ortaya çıkarabiliriz. Ard arda çarpı işaretleri ile oluşturulan etamin motifimizin sonuna gelince, kumaşın arka kısmından ipe düğüm atarak ipi kesiyoruz. Etamin işi seccade motifimiz bitince, kenarlarını oyalarla süsleyerek ve altına astar dikerek kullanıma hazır hale getirebiliriz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel etamin seccade örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, çeyiz sandığınız veya sevdiklerinize hediyelik olarak hazırlayacağınız etamin seccade modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ