Erkek Örgü Atkı Modelleri ve Yapılışları

  • 23 Eylül 2015
  • 8.095 kez görüntülendi.

Erkek örgü modasında her yıl yepyeni kaşkol, bere ve atkı modelleri hanımların hamarat elleriyle hazırlanmaktadır. El emeğiyle hazırlanan erkek örgü atkı modelleri, yepyeni örgü teknikleriyle bu yıl da erkeklerin boyunlarından hiç çıkarmak istemeyecekleri aksesuarlar olacak. Örgü erkek atkı modasında bu yıl sadelik ve mat renkler ön planda olacak. Çift sıra lastikli, saç örgülü ve uçları püsküllü atkılar da bu yılın ilgi gören örnekleri arasında yerini almaya başladı.

Erkek örgü atkılar, erkeklere hediye edilebilecek en güzel ve en anlamlı örgü işleridir. Örgü tekniklerini fazla bilmeyen bayanlar, sevdikleri erkeğe kazak örmek yerine atkı ve bere gibi basit örgü aksesuarlar örebilirler. Atkı örebilmeniz için haraşo örgü tekniğini bilmeniz bile ortaya şık bir atkı çıkması için yeterli olacaktır. Erkeklere örülen atkılarda önemli olan bu atkının ölçüleri ve renk seçimidir. Sevdiğiniz erkeğe atkı örmeden önce, onun zevkini yansıtan renkte yün iplikler seçmenizi öneriyoruz. Yine anneler oğulları için en güzel atkı örneklerinden hazırlayabilirler. Kırçıllı yün ipliklerle de iki renkli erkek örgü atkı modellerini kendiniz örebilirsiniz. Renk seçiminde mont rengine uygun olması da dikkate alınması gereken detaylardan biridir.

Püsküllü örgü erkek atkıları, beylerin daha çok sevdiği örneklerdir. Örgü erkek atkı modelleri arasında çok fazla örnek alternatifi mevcuttur. El işi becerinize göre sizler de en beğendiğiniz örnekler arasından seçim yaparak; babanıza, eşinize, sevgilinize ve erkek çocuğunuza çok güzel bir el örgüsü atkı hazırlayabilir ve soğuk havalardan korunmalarını sağlayabilirsiniz. Örgü erkek atkılarında genelde şiş işi örnekler tercih edilse de, tığ işi erkek atkı örnekleri de beylere oldukça yakışacak şıklıktaki kışlık aksesuarlardır.

Erkek örgü atkı modelleri nasıl yapılır?

Basit bir örnekle erkek atkısı örmek isteyen bayanlar için bu yazımızın devamında kolay erkek örgü atkı yapılışını anlatacağız. Bunun için öncelikle 6 numara bir şiş ve kışlık atkı yünlerimizi hazır ediyoruz. İlk sıra için 40 ilmek haraşo şişe attıktan sonra, iki sıra düz haraşo örüyoruz. Diğer iki sırada ise ters haraşo örüyoruz. İki sıra ters ve iki sıra düz örgü tekniğiyle atkımızı örmeye devam ediyoruz. Yaklaşık olarak iki metre uzunluğunda bir atkı örmeyi düşünen bayanlar için üç çile yün yeterli olacaktır. Atkının boyu ideal hale gelince örgümüzü bitiriyoruz ve püskül yapımına geçiyoruz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel erkek örgü atkı örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, erkek arkadaşınıza ve sevdiklerinize hazırlayabileceğiniz erkek örgü atkı modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ