En Özel Konya İğne Oyası Modelleri

  • 06 Aralık 2015
  • 9.948 kez görüntülendi.

Her yörenin kendine öz el işleri ve çeyizlik işlemeleri vardır. Bu yazımızda farklı yörelerin el işlerine meraklı olan bayanlar için en özel Konya iğne oyası modelleri hakkında bilgiler vereceğiz. Konya yöresine ait iğne oyaları, büyük emek isteyen el işleridir. Bu iğne oyaları genellikle çeyiz hazırlığı yapılan gelin adayının sandığı için hazırlanır. Özellikle yazma ve tülbent kenarlarını süsleyen Konya iğne oyalarını diğer yörelerin oyalarından farklı kılan, yapımı zor olmasıdır. Fakat daha önce iğne oyası ören birçok bayan bu örnekleri kısa sürede hayata geçirebilirler.

Konya iğne oyaları, rengarenk iplikler ve boncuklar kullanılarak hazırlanan, yapımı zahmetli ve bir o kadar şık el işleri olarak birçok yöreye adını duyurmuştur. Konya ağır iğne oyası, adından da anlaşılacağı gibi fazla dikkat ve emek ister. Bu geleneksel el işi oyalar ile hanımlar havlu kenarlarını da süsleyebilirler. Bildiğiniz gibi başörtü kenarı süslemelerinde iğne oyaları daha revaçtadır. El marifetine güvenen ev hanımları, kendi yörelerinin el işlerinin yanı sıra, değişik yörelerin geleneksel el işlerini de kendi çeyizlik eşyaları için tercih edebilirler. Konya’ya ait iğne oyalarında yaprak ve çiçek figürlerinin yanı sıra, üçgen figürleri de çok sık kullanılmaktadır. Bu oyalar arasında göze en güzel gelen örneklerden biri ise, kesinlikle filize iğne oyasıdır. Küçük boncuklarla örülen filize oyası Konya’da oldukça meşhurdur. Genellikle damat anneleri çeyiz hazırlığında filize iğne oyası iğne oyası ile bazı başörtü işlemelerini yaparlar. Ancak tığ ile de bu örneği yapanlar vardır.

Çeyizlik başörtü veya havlu kenarı süslemeleri için farklı yörelerin meşhur iğne oyası modellerini merak ediyorsanız, “Gönen iğne oyası modelleri” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel Konya iğne oyası örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, çeyizinize veya sevdiklerinize hazırlayabileceğiniz Konya iğne oyası modelleri için fikir edinebilirsiniz useful content.

#gallery-7 {
margin: auto;
}
#gallery-7 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 25%;
}
#gallery-7 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-7 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ