Dikdörtgen Örgü Şal Modelleri ve Yapılışları

  • 13 Eylül 2015
  • 10.925 kez görüntülendi.

Dikdörtgen örgü şal modelleri, bahar aylarında bayanların aksesuar olarak tercih ettikleri çok kullanışlı örgü işleridir. Tığ işi veya şiş ile örebileceğiniz örgü şal modellerinde dikdörtgen, kare ve üçgen gibi farklı alternatifler mevcuttur. Her biri kullanışlı ve şık olan bu şallar arasından yapılışı en basit örnekler dikdörtgen şal modelleri olmaktadır. Uzun ve düz bir örgü tekniği ile yapılan bu şallar, kalın bir iplik seçimiyle kış aylarında da kullanılabilir.

Dikdörtgen örgü şallar, son yıllarda genç kızların çeyizi ve düğün günü gelinlerin üşümemek için kullanabilmesi için sürekli yenilenen örnek ve süslemelerle karşımıza çıkıyor. Genelde beyaz renkte tercih edilen bu şallarda pullu ve simli iplikler kullanılmakta olup, kenarlarına da farklı tığ işi oyalar ve püsküller tercih edilmektedir. Gündelik hayatta kullanım içinse, bayanların mat renklerde ipliklerle kendilerine dikdörtgen şallar ördüklerini görmekteyiz. Yine, yılın moda renklerini kullanarak seçtiğiniz örneği kendinize uyarlayabilirsiniz. Ekose desenli dikdörtgen örgü şal modelleri, bu yıl bayanların sırtında daha fazla göreceğimiz aksesuarlardır. Bu ekose desenlerin ortaya çıkması için renkli ipliklerinizi seçtikten sonra, örerken daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Eğer sade bir şal örneği arıyorsanız, Selanik örgüsü modelleri sizlere öneririz. Daha gösterişli ve üzerinde bir emek olduğunun belli olmasını isteyen bayanlar ise, çiçek motifleri ve özel oyalarla kenarları süslü dikdörtgen şal örnekleri arasından seçimlerini yapabilirler. Sevdiklerinize de hediye edebileceğiniz dikdörtgen şalları, yaz ve bahar aylarında kullanmayı düşünüyorsanız tığ işi şal örneklerine göz gezdirebilirsiniz. Şiş ile örülen dikdörtgen şallar ise genellikle kışlık modeller olmaktadır.

Dikdörtgen örgü şal nasıl yapılır?

Yazlık bir dikdörtgen şal için aralara zincirler koyarak, delikli ve hafif bir şal örebilirsiniz. Aralara beşer zincir çekerek örebileceğiniz tığ işi dikdörtgen örneğinde, yuvaların eşit olması için atılan ilmek sayısına dikkat etmek gerekiyor. Örneğin; aralara beşer zincir atarsanız, yuvalar ideal genişlikte olacaktır. Ekoseli bir model için küçük kare motifler örerek, bunları birleştirebilirsiniz. Tek renk bir şalda ise, genişliği önceden iyi ayarlamanız gerekmektedir. İdeal bir ilmek sayısı belirledikten sonra, uzun ve düz bir şal örebilirsiniz. Kenar süslemelerinde çiçek motifleri kullanmanızı öneririz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel dikdörtgen örgü şal örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, kendinize ve sevdiklerinize hazırlayacağınız dikdörtgen örgü şal modelleri için fikir edinebilirsiniz.

#gallery-70 {
margin: auto;
}
#gallery-70 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 25%;
}
#gallery-70 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-70 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ