Dantel Sehpa Örtüsü Modelleri

  • 11 Eylül 2015
  • 5.742 kez görüntülendi.

Dantel sehpa örtüsü modelleri, salon dekorasyonuna zerafet eklemek isteyen hanımların yıllardır tercih ettiği örgü işleridir. Pamuk ve keten gibi iplikler ile örülen geleneksel dantel sehpa örtüleri, aynı zamanda genç kızların çeyizleri için gerekli olan örgü modelleridir. El işçiliği ile hazırlanan bu örtüler; konsol, sehpa ve orta sehpaları üzerine serilerek, salon dekorasyonlarına şık bir hava katar. Marifetli hanımların salonlarında yer alan dantel sehpa örtüleri, farklı desen ve motifler beraberinde zengin bir çeşitliliğe sahiptir.

Dantel sehpa örtüleri arasından seçiminizi yaptıktan sonra, iplik rengini dekorasyonunuza uygun bir tonda seçmenizi öneririz. Perdeleriniz beyazsa, iplik seçiminde de beyaz renkten yana tercih yapabilirsiniz. Ev dekorasyonunda ahşap ve antika mobilyalarınız ağırlıktaysa, krem renk ve kemik rengi iplikler ile bu şık sehpa örtülerini örebilirsiniz. Yine, keten iplikler de retro ev dekorasyonu için hazırlanan dantel örgü işlerinde hanımların tercihi olmaktadır. Dantel sehpa örtülerinde iri motifleri hanımların daha fazla beğendiğini söyleyebiliriz. Parça halinde küçük motifler ile hazırlanan sehpa örtülerinin örülmesi ise daha zahmetli olmaktadır. Sehpanızın kare, dikdörtgen veya oval oluşuna göre model seçimi yapmanızı öneririz.

Dantel sehpa örtüleri nasıl yapılır?

İhtiyacınız olanlar; pamuk veya keten iplik, tığ ve örnek motiflerdir.

Dantel sehpa örtüsünün boyutunu önceden belirlemenizde fayda vardır. Teker teker örülen parçaların birleştirilmesi ile hazırlanan bir dantel sehpa örtüsü örneği tercih ederseniz, kaç parça örmeniz gerektiğini en başta belirleyin. Ortaya tek bir desen çıkarılacaksa, bu sefer her dantel motifinin örneği farklı olmaktadır.  Arttırma alarak hazırlanan çiçekli dantel sehpa örtülerinin hazırlanışı son derece kolaydır. Sizler de henüz dantele yeni başladıysanız, bu basit çiçek motifli dantel sehpa örtüsü örnekleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel dantel sehpa örtüsü örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, evinize veya çeyizi sandığına hazırlayacağınız dantel sehpa örtüsü modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ