Dantel Çarşaf Modelleri ve Yapılışı

  • 01 Ekim 2015
  • 8.576 kez görüntülendi.

Evlenecek genç kızların çeyizleri için hazırlanan yatak odası dantel süslemeleri, her zaman en gösterişli örnekler arasından seçilmektedir. Annelerimizin çeyizlerinden de aşina olduğumuz dantel çarşaf modelleri, en güzel dantel örnekleriyle süslenerek yatakların üzerine serilen el işleridir. Düğün öncesi çeyiz serildiğinde, yatağın üzerine örtülen dantel pike ve çarşaflar çeyiz görmeye gelen misafirler tarafından dikkatle incelenir. Gelin çeyizini merak edenler çok olduğundan, çeyiz sandığı için hazırlanan dantel çarşaf kenarlarında en şık örnekleri incelemekteyiz.

Dantel çarşaflar, yatak odaları için el emeğiyle hazırlanan örgü işleri olarak pike takımlarıyla bir örnek motiflerde yapılabilirler. Pike takımlarıyla aynı renk çarşafların kenarlarını süsleyebileceğiniz bu dantel örneklerini, misafirleriniz için kullandığınız çarşaflarınızın kenarlarına da işleyebilirsiniz. Misafirperverliğin bir simgesi olan dantel çarşaf modelleri, hamarat bayanların el hünerleri ve becerilerini sergiledikleri en güzel örneklerdir. Beyaz renk bir çarşaf için renkli ipliklerle dantel çarşaf kenarlarınızı hazırlayabilirsiniz. Renkli bir çarşafın kenarını dantel oyalarla süslemek istiyorsanız, beyaz renk iplik kullanmanızı sizlere tavsiye ederiz. Böylelikle dantel çarşaf kenarlarının üzerindeki motifler de daha belirgin görünmektedir. Geneli çiçek ve yaprak motifli olan çarşaf dantellerinde boncuk ve kurdelelere de yer verilebilir. Çeyiz sandığına dantel çarşaf örneği bakan bayanlar; kalpli ve gül motifli örnekler arasından seçim yapabilirler. Özen gösterilerek hazırlanan bu çarşaf dantellerinde ağır işçiliğe sahip örneklerden de yararlanabilirsiniz.

Sünnet düğünü hazırlığı yapan sünnet çocuğu anneleri, sünnet yatağı için çarşaf hazırlığında mavi renk kumaş üzerine beyaz renk iplikle nazar boncuklu dantel örneklerini işleyebilirler. Loğusa mevlüdü için de bebeğin cinsiyetine göre mavi veya pembe renk çarşaflarınızın kenarına el emeğiyle hazırlanan dantel kenarlıkları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda, çeyizinizde hazır bulunan dantel çarşaflarınızı da bu özel günlerde gün yüzüne çıkarabilirsiniz.

Dantel Çarşaf Kenarı Yapılışı

Beğenilen bir çarşaf kenarı dantelini yapmak için öncelikle zincir sayısını sayarak bu ölçüde zincir çekilir. Aralara birit tekniği ve zincirler yaparak, beğendiğiniz motifi ortaya çıkarabilirsiniz. Örneğe bakarak, zincir sayısını doğru saymanız, dikkat edilmesi gereken tek noktadır. Dantel örmeyi bilen birçok bayan basit çarşaf kenarı dantellerini kolaylıkla örebilirler.

Aşağıdaki galerimizde en güzel dantel çarşaf örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek; yatak odanıza ya da çeyiz sandığınıza hazırlayabileceğiniz dantel çarşaf modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ