Cimcime İğne Oyası

  • 03 Şubat 2018
  • 22.919 kez görüntülendi.

Her yetişkin kız çocuğu için anneler kızının evleneceği güne hitafen çeyiz hazırlıklarında bulunmaktadır. Çeyizlerin olmazsa olmazı parçalardan bir tanesi de hediyelik tülbentler olmakta. Hediyelik olarak hazırlanmakta olan tülbent oyaları ise çeyiz görmeye gelenlerin en çok dikkatini çeken eşyalardan bir tanesidir. Çeyiz içerisinde yer alan ürünlerin her birinin el emeği göz nuru olması kadınların en çok dikkat ettikleri ayrıntılardan bir tanesidir. Önceki dönemlerde mecburiyet içeren çeyiz hazırlama geleneği şimdilerde de farklı modeller ile uygulanmakta olup olmazsa olmaz eşyalardır. Özellikle tığ işi olarak yapılan yemeniler her annenin kızı için muhakkak yaptığı kimi zaman erkek annelerinin bile hediyelik olarak hazırladığı ürünlerden bir tanesidir. Cimcime iğne oyası modeli de yemeni oyaları arasında en çok rağbet gören modellerdendir.

Cimcime iğne oyası modelini kimi zaman renk renk iplikler ile kimi zaman ise renkli boncuk ve benzeri maddeler ile birlikte kullanarak yapabilirsiniz. El emeği göz nuru yapılan bu yemeni oyaları oldukça şirin duran bir yapıda hazırlanır. Renk uyumu, boncuk uyumu ve model birleşimi hoş bir görünüm oluşması adına oldukça etken bir ayrıntı olmakla beraber iğne kullanımının olup olmamasına kadar bir çok ayrıntı cimcime model oya örneği yapımında etkendir. Bu oya modelimizin bu kadar tercih edilebilir olmasının bir diğer sebebi ise yapımının oldukça kolay olmasıdır.

Hem yemeni kenarında hem de diğer örgü ürünleri olan havlu kenarı ve benzeri ürünlerin kenarında oldukça şık duran bu örneğimiz son derece zevkle yapabileceğiniz bir oya örneği olmakta. Kısa sürede sizi yormayacak şekilde birbirinden güzel modeller oluşturabilirsiniz. Hafif ve ince olması da tamamen yapılan nakışların çok fazla göze batar gibi durmaması düşünülerek oluşturulmaktadır. İğneli bir oya örneği yapmayı düşünüyorsanız o zaman iğne seçiminizi normalde kullandığınız iğnelere oranla biraz daha büyük ve elinizde rahatça kavrayabileceğiniz şekilde tercih etmelisiniz. Bu sayede kolay bir şekilde tasarlamak istediğiniz oya modelini oluşturabilirsiniz. Uygun iğne seçimi yapmamanız modeli oluşturmaya çalışırken size daha zor gelecektir. Küçük boncuklar ile yapabileceğiniz gibi renkli pullar ile de bu modelleri oluşturabilirsiniz. Cimcime modelli oyalar da görünüm açısından da fark edeceğiniz üzere küçük küçük motifler oluşturarak yapılan gösterişli ve şık oya modelleri olmakta. Cimcime oya modelini oluşturmak için gerekli tüm malzemelerinizi tuhafiyelerden temin edebilirsiniz. Oya modeli oluştururken en çok tercih edilen boncuk türleri Hürrem Gözü Boncuk ve Kum boncuk olmakta. Bu boncukları temin ederek iğne oyası yapımı üzerinden güzel örnekler oluşturabilirsiniz. Aynı modellerde tığ ile de farklı örnekler çıkarabilirsiniz. Lakin iğne oyası ile yapılan örnekler tığ işine göre daha farklı yapıda olmaktadır. İğne oyası biraz daha zahmetli olup tığ işi örneklere göre daha zarif ve ince yapılı bir şekilde tasarlanmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ