Çiçekli Lif Modelleri ve Yapılışları

  • 11 Eylül 2015
  • 5.215 kez görüntülendi.

Çiçekli lif modelleri; hanımların hazır almak yerine el emeği ile örmeyi tercih ettikleri duş aksesuarlarıdır. Çiçek desenli lifler, hemen her duş kabininde yer alan ve hanımların ellerinde kalan fazlalık ipleri değerlendirdikleri örgü işleri olarak, son derece kullanışlı olmaktadır. Çeyiz sandığına da konulan lif örneklerinde zengin çiçek motifleri mevcuttur.

Çiçekli lifler; kare, oval ve üçgen gibi farklı şekillerde örülebilir. En kullanışlı olanı ise, oval lif örnekleridir. Bu lifleri çift kat örerek, arasına sabun koyma yeri yapabilir ve kese şeklinde de örebilirsiniz. Tüm aile bireyleri için farklı renk ve çiçek motifleri ile süsleyebileceğiniz banyo liflerini, uzun ve dikdörtgen şeklinde örerseniz, sırtınızı keselerken de kolaylık sağlar. Lif modellerinde çiçek desenleri genelde lifin kenarı veya orta kısmına yerleştirilir. Bu çiçek motiflerini parçalar halinde de hazırlayarak kesenizi ördükten sonra üzerine yerleştirebilirsiniz. Hatta çiçek kısmına tutma yeri de yaparsanız, çok daha kullanışlı bir banyo lifine sahip olabilirsiniz.

Çiçekli lifler nasıl yapılır?

Çiçekli lif yapılışı; örgü örmeyi bilen bayanlar için çok kolay olsa da, ilk defa örgü örmeyi deneyecek hanımlar lif örnekleri arasından basit seçimler yapabilirler. Bu lifleri tığ veya şiş ile örebilirsiniz.

Çiçek desenli lif yapılışında üçgen ve oval modeller için kenarlarından ilmek artırmak ve azaltmak gerekir. Üçgen çiçekli lif yapılışında tek bir ilmekten başlayarak her sırada ilmek sayısını arttırmanız gerekmektedir. Yuvarlak çiçekli lif yapılışında eşit ölçülerde küçük üçgenler örebilir ve bunları en son birleştirebilirsiniz. Ortaya çıkan yuvarlak lif modelinin orta kısmına da önceden ördüğünüz çiçek motifini yerleştirerek, çok şık bir çiçekli lif modeline sahip olabilirsiniz. Yine hazırlanan kesenin kenarlarına tığ işi çiçek motifleri örerseniz, harikulade bir çiçekli banyo lifi ortaya çıkacaktır.

Aşağıdaki galerimizde en güzel çiçekli lif örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, kendinize ve aile fertlerine hazırlayacağınız çiçekli lif modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ