Çember Tığ Oyaları ve Yapılışları

  • 17 Eylül 2015
  • 7.656 kez görüntülendi.

Kenarları süslü başörtüler kullanmayı seven ve bu kenar süslerini kendi elleriyle hazırlamaya özenen kapalı bayanlar, çember tığ oyaları ile yeni çemberlerinin kenarlarını işleyebilirler. Tığ işi oyalar, çember ve yazma kenarlarında tesettürlü bayanların en çok tercih ettikleri örneklerdir. Çember içerisinde yer alan renk ve çiçek desenlerine benzer tığ oyası örnekleri arasından seçim yaparak, sizler de rengarenk ve el emeği çemberlere sahip olabilirsiniz.

Çember tığ oyası modelleri, daha önce tığ işi deneyen bayanların kolaylıkla örebilecekleri el işleridir. Genelde çiçek ve yaprak motiflerinin yaygın olduğu bu tığ oyası kenar süslemelerinde geometrik motifler de kullanılabilir. Çemberler renkli ve desenli başörtüleri olduğu için, kenar süslemelerinde bu detayları göz önünde bulundurarak iplik ve örnek seçimi yapmanızı öneriyoruz. Eğer çeyizlik çember tığ oyaları modelleri arıyorsanız, boncuklu ve pullu örnekler ilginizi çekebilir. Bayanların en çok tercih ettiği tığ işi çember oyalarından biri, menekşe oyasıdır. Yapılışı son derece basit olan bu tığ oyasının yanı sıra, firkete tığ oyaları örnekleri de görülmeye değerdir. Yöresel tığ oyası çember kenarlarına göz gezdirirseniz, daha farklı modellerle karşılaşabilirsiniz.

Çember tığ oyaları nasıl yapılır?

En keyifli çeyiz işlemelerinden biri olarak çember tığ oyaları yapılışı için ilk olarak iplikleri ve çemberinizi hazır etmelisiniz. Çemberinizin kenarına tığ ile bir sıra zürafa tekniği uyguladıktan sonra, zincir çekerek ve motifteki trabzan sayısına göre trabzanları oluşturarak, zürafalara ekleyin. Motiflerin renkli kısımları örneğe göre oluşturulduktan sonra, kenarlara pırpır oyası yapılabilir.

Aşağıdaki galerimizde en güzel çember tığ oyaları örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek, çeyiz sandığınıza veya mevlütlerde kullanabileceğiniz çember tığ oyaları modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ