Bebek Bolero Modelleri ve Yapılışı

  • 13 Eylül 2015
  • 5.933 kez görüntülendi.

Bebek bolero modelleri, genellikle kız bebekler için örülen ve birbirinden şirin örneklerin yer aldığı bebek örgü işleridir. Bebekleri sıcacık tutan ve genellikle kız çocuklarına elbise üzerine giydirilen örgü bolero modelleri, renkli desenler ve özel motiflerle kız bebeklerde çok sevimli olmaktadır.  Sizler de sevdiklerinizin bebekleri veya kendi bebeğiniz için en farklı ve şirin bebek bolero örnekleri arasından seçim yaparak ve el becerinizi katarak kısa sürede örgünüzü tamamlayabilirsiniz.

Bebek boleroları, bebeğin kaç aylık olduğu dikkate alınarak doğru ebatlarda örülmelidir. Yeni doğan bir bebek için bolero öreceksiniz, 0-3 ay giyebileceği ölçülerde olmasına dikkat edin. Yine, 0-6 ay ve 6-12 ay arası bebeklerin de giyebilecekleri bolero ölçüleri farklıdır. Sevdiklerinizin bebeklerine doğum hediyesi olarak bolero örmeyi planlıyorsanız, 1 yaşına kadar giyebileceği ölçülerde bolero modeli tercih edebilirsiniz. Kısa kollu ve kolsuz bolerolar annelerin bebekleri için daha çok tercih ettikleri modeller olmaktadır. Bunun da nedeni daha kolay giydirilmesi ve bebeği rahatsız etmemesidir. Bebek yeleği yerine tercih edebileceğiniz bolero modellerini düğmeler ve kurdeleler ile süsleyerek daha şık bir model elde edebilirsiniz. Uzun kollu bebek bolerolarında, kol ölçüsünü doğru hesaplamanız önemlidir. Bu boleroları kış aylarında hırka gibi de kullanabilirsiniz.

Bebek bolero modelleri nasıl yapılır?

Bebek bolerosu yapılışı, modelin zorluk derecesine göre vaktinizi alır. Tığ işi ya da şiş örgüsü bebek boleroları arasından seçiminizi yaptıktan sonra, bebeğin cinsiyetine göre iplik rengi seçimi yapmanızı tavsiye ederiz. Yine ipliğin bebeğin tenini tahriş etmeyecek şekilde olmasına dikkat edin.

Bebek bolero yapımı için öncelikle yakadan başlamalısınız. Yakadan 110 ilmek ile başladıktan sonra çift lastikle iki santim aralıklı bolero örneğini örebilirsiniz. Ajur yaparsanız daha şık bir hale gelecektir. İki ters iki düz ilmekleri dolayarak ajur yapına devam edin ve aralara çift lastik yapın. Sırt kısmını ördükten sonra, ön kollara 24 ilmek ayırın. 26 ilmek arka için örün. İki düz ilmeklerde 22 adet ajur olana kadar örmeye devam etmeyi unutmayın. Roba kısmını tamamlayınca, kolları 17 santim düz haraşo örün ve artış için ilmek arttırın. Örgü işlerinde yeniyseniz, sade haraşo örgü bebek bolerosu modellerini de deneyebilirsiniz.

Aşağıdaki galerimizde en güzel örgü bebek bolero örnekleri yer almaktadır. Galerideki örnek modelleri inceleyerek; kendi bebeğiniz, torununuz veya dostlarınızın bebeklerine hazırlayacağınız bebek bolero modelleri için fikir edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ