Afrika Çiçeği Motifi

  • 30 Ocak 2018
  • 3.951 kez görüntülendi.

Örgüde yeni sezon ön plana çıkan örgü modellerinden bir tanesi de Afrika çiçek desenli el örgüsü ürünlerdir. Her zaman için el emeği göz nuru örgüler tasarlamak ve bunları sevdiğimiz kişilerin üzerinde görmek bizlere ayrı bir mutluluk vermektedir. El emeği ile tasarlanan er ürün sonucunda kişi başarılı bir iş ortaya çıkardığı için hem hobi olarak bunu yapmanın mutluluğunu huzurunu alacak stresi dağılacak hem de tasarladığı ürünün şıklığı hususunda ayrı bir memnuniyete kavuşacaktır.

Afrika çiçek motifi kendine has yapısı ile oldukça şık bir duruşu bulunmaktadır. Sevdiğiniz farklı farklı renk tonlamaları ile seçimler yaparak oldukça farklı ve güzel görünümde bir örgü modeli oluşturabilirsiniz. Uygulama esnasında yaprağın bir kaçını farklı renkte tasarlayarak birbirinden şık tasarımlar oluşturabilirsiniz. Afrika çiçeği ile yapacağınız örme işleminde motif motif çiçekler oluşturarak sonrasında da bu motifleri birleştirerek harika tasarımlar yapabilirsiniz. Bunlara örnek olarak yapabileceğiniz ürünlerden bahsedelim. Afrika çiçeği çanta modeli, örgü bebek battaniyesi, dekoratif yastıklar, çanta kılıfı bebek yeleği ve daha elbiseden bir çok ürüne dilediğiniz şeyi tasarlayabilirsiniz. Bu motifimiz altıgen bir motiftir. Birleştirmeyi dikkatli yaptığınızda oldukça kolay bir şekilde tasarlamak istediğiniz ürünü çok çabuk tasarlayabilirsiniz.

Motifi oluştururken birleştirme öncesinde birden fazla motif oluşturun ve bunları sonrasında tek tek uğraşmadan birleştirerek ilerleyin. Bu sayede istediğiniz boyutta bir örgü modeli oluşup oluşmadığını saptamanız daha kolay olacaktır.

Afrika çiçeği motifi için temin etmeniz gereken malzemeler;

  • Cotton ip, makas, iğne ve 2.5 numara tığ

Örgü modeli oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta birleşim alanlarını es geçmemeniz ve sayılarını her kenarın eşit olacak şekilde tasarlamanız olacaktır. Çünkü sayıları tutmayan kenarlar eşleşmez ve eşleşmeyi bir iki sayı fazla bile yapsanız hiç hoş olmayan bir görünüm elde edersiniz. Bunun için her motifte sayıları eşit tutmalısınız. İpiniz ne kadar kaliteli olursa olsun sayıları eşit olmayan örgü güzel durmamaktadır. Bir motifi tamamladıktan sonra bir diğer motifi elemek için elimizdeki motifin iki kenarını boş bırakıyoruz. Ara zinciri olarak iki motifi birbirine bağlamak adına 1 tane zincir çekerek motifimizi birleştirme işlemimizi yapalım. Tığ yardımı ile sabitlediğimiz çiçeğimizi ikili ve üçlü trabzanlar oluşturarak tamamlıyoruz.  toplamda 9 tane olan ikili trabzanı bir sonraki motifimizde üçüncü trabzan ile sabitliyoruz. Modelin diğer motiflerini de aynı şekilde ekleme yapabilirsiniz. Böylelikle sabit sayılarla motifleri oluşturup örgünüzü tamamlayabilirsiniz. Üst kısımda da söylediğimiz üzere modelin güzel görünmesi en çok sayılara bağlıdır ve bu modeli örneği koltuk şalı olarak tasarlayacaksanız ise ona göre belirli boyutta uzatarak istediğiniz ölçüde koltuk şalınızı tasarlayabilirsiniz. Örgülerinizi tek bir renk tonlaması ile yapabileceğiniz gibi birden fazla karmaşık renklerde de tasarlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ